عمده فروشی بازار برق در سال 2023: پیشرفت ها را دنبال کنید ، بازار برق عمده فروشی: از نقطه تکامل قیمت ها پیروی کنید

بازار عمده فروشی برق: از تکامل قیمت های توقف پیروی کنید

Contents

چندین نوع و مکان مبادله در بازار عمده فروشی برق وجود دارد. معاملات بر روی عمده فروشی می تواند باشد:

عمده فروشی بازار برق در سال 2023: پیشرفت ها را دنبال کنید

کائنات

در کمتر از 5 دقیقه یک مقایسه رایگان از قیمت ها و پیشنهادات دریافت کنید . برای انجام این کار ، با مشاور Selectra (سرویس رایگان) خود تماس بگیرید:

09 74 59 22 19 یا مرا به یاد بیاورید

کائنات

⚡ چه تأمین کننده ارزانترین است ?

در کمتر از 5 دقیقه یک مقایسه رایگان از قیمت ها و پیشنهادات دریافت کنید . برای انجام این کار ، با مشاور Selectra (سرویس رایگان) خود تماس بگیرید

من را به یاد بیاورید

در زمان واقعی در زیر تکامل قیمت های نقطه برق در فرانسه کشف کنید. قیمت نقطه برق امروز 87 یورو در هر مگاوات ساعت است. فردا ، 26 سپتامبر 2023 ، این قیمت نقطه MWH برق خواهد بود. قیمت MWH یک ماه قبل 111.08 € و یک سال پیش بود ، 272.84 € بود. این قیمت برق در بازار عمده فروشی از ساعت 2 بعد از ظهر برای روز بعد به روز می شود.

تکامل قیمت برق نقطه (روز)

قیمت نقطه فردا
09/26/2023
قیمت روز روز
09/25/2023
قیمت نقطه یک ماه پیش
08/25/2023
قیمت نقطه یک سال پیش
09/25/2022
قیمت در €/مگاوات ساعت ارسال شده در حدود ساعت 1:30 بعد از ظهر
€/MWH
87
€/MWH
98.37
€/MWH
399.15
€/MWH
تکامل در € -11.37 € -312.15 یورو
تکامل در ٪ -11.56 ٪ -78.2 ٪

منبع: North Pool Group – به صورت دستی در تاریخ 09/25/2023 به روز شده است

منبع: استخر شمالی

 • زمستان 2021 : با پایان بحران سلامتی ، دوره زمستان تنش های انرژی را تجربه می کند. در واقع ، افزایش تقاضا از کشورهای نیمکره شمالی با کمبود گاز در اروپا روبرو می شود. در نتیجه ، با قاعده عرضه و تقاضا ، قیمت گاز ارزش زیادی دارد. قیمت برق که به گاز نمایه می شود ، دومی نیز افزایش می یابد.
 • فوریه 2022 : در نتیجه حمله به اوکراین توسط روسیه ، اروپا تصمیم گرفته است تحریم گاز روسیه را برپا کند ، که باعث ایجاد تنش در بازار انرژی می شود.
 • مه 2022 : در ماه مه ، پارک هسته ای فرانسه راکتورهای زیادی را در دست دارد, 30 از 56. از 30 راکتور که کار نمی کنند ، 18 در زمینه کار نگهداری هستند. راکتورهای توقف دیگر برای مشکلات خوردگی هستند.
 • پاییز 2022 : بازار انرژی به دلیل فصل شیرین که باعث صرفه جویی در انرژی برای زمستان می شود آرام است. تأمین کننده تاریخی EDF تقویم بازگشایی نیروگاه ها را با بازگشایی تمام نیروگاه های خود برای زمستان 2022-2023 به اشتراک می گذارد.
 • بهار 2023: بازار گاز طبیعی است ، حدود 25 یورو در هر مگاوات ساعت. بازار برق منوط به قیمت های بالا است ، به خصوص به دلیل نگرانی در مورد پارک هسته ای فرانسه.

�� عمده فروشی بازار برق: چیست؟ ?

بازار عمده فروشی با بازاری که بر روی آن برق و گاز طبیعی خریداری می شود مطابقت دارد و سپس قبل از تحویل این انرژی برای مشتریان نهایی به شبکه (افراد و متخصصان) فروخته می شود.

مانند اکثر بازارها ، این برق با توجه به عرضه و تقاضا (بالادست و پایین دست) تکامل می یابد.

منپیشنهاد بنابراین با قسمت مطابقت دارد بالادست. یعنی قبل از اینکه برق به شبکه عمومی Enedis (در فرانسه) تزریق شود.

 • 95 ٪ از تولید تقریباً از پارک هسته ای فرانسه تهیه می شود
 • برق 5 ٪ باقیمانده از واردات اروپا است.

آنجا درخواست با قسمت مطابقت دارد بلع. در غیر این صورت ، هنگامی که برق شبکه عمومی Enedis را ترک می کند.

 • 75 ٪ از برق تولید شده برای مصرف کنندگان فرانسوی در نظر گرفته شده است
 • 5 ٪ برق از واردات اروپا ناشی می شود.

بخشی از برق تولید شده و ترانزیت در هنگام حمل و نقل از بین می رود یا برای پمپاژ مصرف می شود.

بازیگران بازار عمده فروشی هر چه باشد ?

بازیکنان مختلف در بازار عمده فروشی عبارتند از:

 1. تولید کنندگان برق ؛
 2. تأمین کنندگان برق ؛
 3. معامله گران انرژی ؛
 4. اپراتورهای پاک کن.

سابق برق تولید شده از نیروگاه های خود را می فروشد ، دومی آن را خریداری می کند تا آن را به مشتریان خود بفروشد. سوم ترویج نقدینگی بازار با خرید و فروش مجدد برق ، آنها به عنوان واسطه عمل می کنند. دومی تضمین می کند ثبات بازار با تنظیم مصرف انرژی هنگامی که اختلاف بین عرضه و تقاضا وجود دارد.

تأمین کنندگان مختلف برق

برخی از تأمین کنندگان برق نیز وضعیت دارند تولید کنندگان برق. ما آنها را صدا می کنیم “شرکتهای یکپارچه“، این بدان معناست که برق تولید و تزریق شده با شبکه موضوع مذاکره در بازار نیست.

مرکز هسته ای

�� Epex: دوره برق

در مبادله برق اروپا (Epex) در وب سایت EpexSpot خود منتشر می کند.com کلاس های برق روز و روز بعد ، آنچه به آن گفته می شود بازار نقطه.

این پایگاه داده با ساعت تقاضای عادی و نقطه در زمان اوج درخواست ، به طور کلی حدود ساعت 6 بعد از ظهر -7 بعد از ظهر مطابقت دارد.

لازم به ذکر است که برق در طی موارد بیشتر محصولی است فرار که بیشتر محصولات دیگر ، به عنوان مثال ، طلا یا ارز. در واقع ، برق (یا به سختی) ذخیره نمی کند ، و دوره آن حتی می تواند منفی شود. بنابراین ، اگر تولید بیش از تقاضا باشد ، قیمت برق می تواند از بین برود. در غیر این صورت ، قیمت می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد. بنابراین قیمت برق می تواند از یک روز به روز دیگر و حتی از یک ساعت دیگر متفاوت باشد.

کشورهای Epex به یک دلیل ساده قیمت های مختلف دارند ، ظرفیت های اتصال بین کشورها کافی نیست. نیمی از زمان اشباع ، آنها اجازه نمی دهند که تمام ترانزیت برق مطلوب داشته باشند. بنابراین قیمت ها هنوز در سطح ملی برقرار می شوند و مبادلات برق فقط زمانی صورت می گیرد که تفاوت بین قیمت نقطه در دو کشور بیشتر از آستانه چند یورو باشد.

Arenh ، جایگزینی برای بازارها

دسترسی تنظیم شده به برق هسته ای تاریخی (ARANH) مکانیسمی است که توسط قانون NOME 2010 در سال 2010 ایجاد شده است که به تأمین کنندگان جایگزین اجازه می دهد تا با قیمت تنظیم شده برق هسته ای از EDF بهره مند شوند. به طور کلی ، بازار برق بسیار بی ثبات است ، به همین دلیل برخی از Arenh و قیمت ثابت آن را ترجیح می دهند.

دوره های برق تجدید پذیر

تولید

برق تجدید پذیر توسط تولید کنندگان آن فروخته می شود از دو طریق:

 • یا به EDF به عنوان بخشی از تعهد خرید EDF OA. ارزش آن پس از آن بسیار بالاتر از قیمت بازار است (حداکثر 450 یورو در مگاوات ساعت برای خورشیدی)
 • یا در بازار تولید ، علاوه بر برق کلاسیک ضمانت اصلی ، که می تواند به طور جداگانه فروخته شود و ارزش آن در حدود 1 یورو /مگاوات ساعت است.

markets بازارهای برق

در اروپای غربی ، بازارهای سازمان یافته برق توسط بسیاری از کشورها جمع آوری شده است.

Epexspot: بازار نقطه برق فرانسوی آلمانی

اروپا

بورس انرژی اروپا نقطه اپیکس مدیریت بازار برق فرانسه ، آلمان ، سوئیس و اتریش ، یعنی می گویند مبادلات روز و روز بعد. این در سال 2008 با ادغام فعالیت های نقطه ای از PowerNext فرانسه و Exe آلمانی ایجاد شد. کشورهای EPEX بیش از یک سوم مصرف برق اروپا را می گیرند.

Epex در پاریس مستقر است و یک شرکت تابعه در لایپزیگ (آلمان) دارد. در سال 2012 ، 339 TWH برق در این بازار رد و بدل شد.

APX: Spot Benelux و بازار انگلیس

در انگلستان و بنلوکس ، گروه APX 3 بورس تحصیلی برق را گرد هم می آورد:

 • APX POWER NL برای هلند
 • APX Power UK در انگلیس
 • بلپل در بلژیک

بورسیه های برق دیگر اروپا

 • امل : در اسپانیا و پرتغال ، برق بر روی امل رد و بدل می شود
 • جنرال موتورز (Gestore Mercati Perticetici): بورس تحصیلی برق ایتالیا را مدیریت می کند
 • پلی مبادلات برق در لهستان را مدیریت می کند.

بورس تحصیلی برق در هر کشور به طور کلی توسط دولت برای یک دوره مشخص (5 سال در فرانسه) موظف است.

guarant ضمانت های اصلی ، یک بازار برق سبز

بازار دیگری در مورد برق وجود دارد: ضمانت های اصلی. این گواهینامه ها ، تضمین تولید MWH از منشأ تجدید پذیر ، انرژی و منشأ جغرافیایی آنها ، توسط PowerNext صادر و منتقل می شود.

عمده فروشی برق: از نقطه تکامل قیمت ها پیروی کنید

chloé servigne

برخی از تأمین کنندگان ارائه می دهند قیمت برق ارزان تر از نرخ تنظیم شده . برای شناختن آنها ، با یک مشاور Selectra تماس بگیرید:

به دنبال یک پیشنهاد برق جذاب هستید ?

Selectra Vattenfall را برای کاهش فاکتورهای خود توصیه می کند

قیمت برق نقطه روز و روز بعد را پیدا کنید ، تکامل آن را در زمان واقعی دنبال کنید و آن را با یک ماه پیش یا یک سال مقایسه کنید. قیمت Epex Electricity (Day-Ahead) امروز 87 یورو در هر مگاوات ساعت تعیین شده است. برای اطلاعات ، قیمت برق در بازار عمده فروشی در ساعت 2 بعد از ظهر ، برای روز بعد به روز می شود.

قیمت برق نقطه (روز)

امروز, قیمت Epex Electricity (Day-Ahead) 87 یورو در هر مگاوات ساعت است. فردا ، MWH خواهد بود. یک ماه قبل ، قیمت 111.08 یورو در ساعت و ساعت در حالی که یک سال پیش بود ، قیمت آن در بازار عمده فروشی 272.84 یورو/مگاوات ساعت بود.

قیمت برق نقطه (روز)

تقویم

تاریخ امروز

09/25/2023

قیمت روز روز

روزه

87 یورو/مگاوات ساعت

قیمت نقطه فردا

قیمت فردا

€/MWH

منبع: گروه استخر شمالی

تکامل قیمت برق نقطه (روز)

تغییرات در قیمت برق در بازار عمده فروشی را می توان در دوره های طولانی مانند چندین سال یا در مدت زمان کوتاه مشاهده کرد. به عنوان مثال ، جدول زیر اجازه می دهد قیمت دیروز قیمت برق نقطه امروز را با قیمت آن مقایسه کنید, از فردا یا یک ماه یا یک سال پیش.

تکامل قیمت نقطه “روز”

روز بعد
09/26/2023
قیمت امروز
09/25/2023
قیمت نقطه 30 روز پیش
08/25/2023
جایزه Spot در سال گذشته
09/25/2022
قیمت (€/مگاوات ساعت) ارسال شده در حدود ساعت 1:30 بعد از ظهر
€/MWH
87
€/MWH
98.37
€/MWH
399.15
€/MWH
تکامل در € در در -11.4 یورو -312.2 یورو
تکامل در ٪ -11.6 ٪ -78.2 ٪

منبع: گروه استخر شمالی – به روز شده در تاریخ 09/25/2023

در نمودار زیر می توان به صورت مشخص مشاهده کرد تکامل نقطه قیمت برق طی چند سال. در تاریخ 09/24/2023 ، دوره گاز در بازار عمده فروشی برای دوره نوامبر 2023 43 است.85 یورو/مگاوات ساعت. به موازات نقطه مرتفع 08/28/2023 قرار دهید (49.028 €/mwh) ، این نشان دهنده کاهش 11 ٪ است. در مقایسه با حداقل رسیدن به 06/09/2023 ، قیمت 22/09/2023 با +6 ٪ به 43 است.85 یورو/مگاوات ساعت.

منبع: استخر شمالی

توجه داشته باشید که ممکن است جالب باشد که تغییرات موجود در قیمت نقطه را با تکامل قیمت برق در فرانسه مقایسه کنید زیرا مستقیماً در ارتباط هستند.

تاریخ های کلیدی تکامل قیمت برق در بازار نقطه

⬇ پاییز 2021

قیمت برق در محل به دلیل چندین عامل افزایش یافته است.

 • از سرگیری فعالیت پس از پایان بحران سلامتی مرتبط با COVID-19
 • ورود به دوره زمستان ؛
 • درخواست گاز بالا از چین برای بهبود اقتصادی آن ؛
 • تصمیم کمیسیون اروپا برای افزایش قیمت سهمیه انتشار CO₂.

⬇ دسامبر 2021

دو راکتور نیروگاه چووز به دلیل تعمیر و نگهداری دستگیر می شوند که در طول بحران بهداشتی قابل انجام نیست. EDF متعاقباً توقف دو راکتور دیگر را برای مشکلات خوردگی اعلام کرد. اینها همچنین منجر به بسته شدن سایر راکتورها در ماههای بعد خواهد شد.

⬇ فوریه 2022

هنگامی که روسیه به اوکراین حمله می کند ، زمینه سیاسی و اقتصادی به شدت آشفته می شود. اتحادیه اروپا تصمیم به ایجاد تحریم های اقتصادی در روسیه می گیرد و به ویژه کشور را با تحریم نفتی تهدید می کند. در حقیقت ، افتتاح خط لوله گاز Nord Stream 2 در حالت تعلیق قرار گرفته است.

⬇ تابستان 2022

بسیاری از وقایع منجر به افزایش شدید قیمت برق در بازار نقطه می شوند

 • به دلیل مشکلات فنی ، روسیه اعلام کرد که تحویل گاز خود را به اروپا کاهش می دهد ، که آن را به عنوان فشار سیاسی برای تشویق آن برای بلند کردن تحریم های اقتصادی خود تعبیر می کند
 • اروپا ذخایر گاز خود را برای زمستان 2022-2023 توسعه می دهد ، بنابراین تقاضا افزایش می یابد در حالی که عرضه کاهش می یابد
 • EDF در نیروگاه های هسته ای خود با مشکلات خوردگی جدیدی روبرو است و آن را ترغیب به بستن نیمی از ناوگان هسته ای خود می کند.

⬇ پاییز 2022

دمای پاییز شیرین حرکات انرژی دائمی بازار انرژی را کاهش می دهد. ثبات قیمت قیمت برق نقطه نیز به دلیل اعلام بازگشایی نیروگاههای هسته ای توسط EDF است که بیشتر برای ژانویه 2023 برنامه ریزی شده است.

قیمت برق از بین می رود

قیمت برق در بازارهای عمده فروشی سابقه تاریخی را تجربه کرده است: آنها در اوایل سپتامبر 2021 100 € / مگاوات ساعت را صرف کردند. برای مقایسه ، براساس داده های RTE ، آنها در تاریخ 1 ژانویه 2021 حدود 47.2 یورو/مگاوات ساعت بودند.

به طور متوسط ​​، قیمت نقطه پنج بازار بزرگ اروپا (آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، انگلستان و اسپانیا) از رکورد تاریخی قبلی که در دسامبر سال 2021 به دست آمده بود – Rystad Energy فراتر رفت

به گفته ریستاد انرژی ، یک شرکت مستقل از تحقیقات انرژی نروژ و دیده بان اقتصادی ، ماه مارس 2022 عنوان را نگه می دارد گرانترین ماه تاریخ برای خرید برق در بازارهای عمده فروشی کوتاه مدت . به عنوان یادآوری ، رکورد قیمت قبلی مورخ دسامبر 2021.

این افزایش در قیمت برق به ویژه به دلیل قوی است افزایش در دوره های بنزین. در واقع ، گاز بخش بزرگی از تولید برق در اروپا را تضمین می کند. این انرژی فسیلی منبع است 20 ٪ از تولید برق اتحادیه اروپا.

چه چیزی در مورد تأثیر بحران انرژی در اروپا ? بحران انرژی بر همه کشورهای اروپایی که همه شاهد افزایش چشمگیر قیمت انرژی آنها بوده اند ، تأثیر گذاشته است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توان مقایسه بین قیمت برق در اروپا و فرانسه را مطالعه کرد.

وضعیت فرانسه چیست ?

در فرانسه ، گاز یکی از منابع اصلی ترکیب انرژی نیست: 67 ٪ از برق ما در سال 2020 منشأ هسته ای است. با این حال ، با بحران Covvi-19 ، در دسترس بودن ناوگان هسته ای فرانسه کاهش یافته است. در واقع ، برنامه های نگهداری به تأخیر افتاده است.

در سال 2020 ، فرانسه مقدار زیادی برق وارد کرد. این اغلب از کشورهای همسایه است که گاز مهم است. در سال 2020 ، 717 گیگاوات برق بیشتر از حجم صادرات خود وارد کرد.

اگر تولید در سال 2022 از سر گرفته شود ، این پارک 100 ٪ از ظرفیت خود را بازیابی نکرده است. فرانسه همچنان ادامه می دهد وارد کردن برق به بازارهای عمده فروشی, به همین دلیل قیمت کیلووات ساعت افزایش می یابد. برای اطلاعات بیشتر ، می توان با راهنمای ما در مورد تولید برق در فرانسه مشورت کرد

عمده فروشی بازار برق چیست؟ ?

عمده فروشی بازار برق بازاری است که در آن برق است خریداری و فروخته شده قبل از اینکه در دسترس مشتریان نهایی (افراد یا شرکت ها) در شبکه برق باشد. این با توجه به دو شاخص تکامل می یابد:

 1. پیشنهاد : قبل از رد برق در شبکه ؛
 2. الزام : پایین دست ، از لحظه ای که برق از شبکه عمومی خارج می شود.

و بازار خرده فروشی ? بازار خرده فروشی برق ، بر خلاف بازار عمده فروشی ، موردی است که برای مشتریان نهایی قابل دسترسی است. در واقع ، او از طریق پیشنهادات برق به طور مستقیم به افراد و شرکت ها علاقه مند است.

چه کسی بازیکنان بازار عمده فروشی برق هستند ?

بازار عمده فروشی برق است برای متخصصان رزرو شده است منحصر به فرد. ما آنجا پیدا می کنیم چهار نوع بازیگر ::

 1. تولید کنندگان برق ؛
 2. معامله گران ؛
 3. ارائه دهندگان ؛
 4. اپراتورهای پاک کن.

آنها به شرح زیر با یکدیگر تعامل دارند:

 1. تولید کنندگان به لطف تاسیسات خود ، برق تولید شده را بفروشید
 2. بازرگانان موقعیت به عنوان واسطه بین تولید کنندگان و تأمین کنندگان
 3. تامین کننده برق به منظور تأمین مشتریان خود ، برق را در بازار عمده فروشی به تولید کنندگان یا معامله گران بخرید
 4. اپراتورهای پاک کن
 5. از برق که خریداری نشده است ارزش قائل شوید: از مصرف اجتناب می شود.

در مورد تأمین کننده هایی که برق تولید می کنند چه می شود ? غیر معمول نیست که یک تامین کننده برق نیز تولید کننده باشد. اینها نامیده می شوند “شرکتهای یکپارچه“”. برق که آنها تزریق می کنند منجر به مذاکره در بازار عمده فروشی نمی شود.

مبادلات احتمالی در بازار عمده فروشی برق چیست؟ ?

چندین نوع و مکان مبادله در بازار عمده فروشی برق وجود دارد. معاملات بر روی عمده فروشی می تواند باشد:

 • فیزیکی : برق مستقیماً به شبکه تحویل داده می شود
 • مالی : برق برای مقدار رد و بدل می شود.

این معاملات را می توان انجام داد:

 • در پیشخوان بازار : معامله نیازی به واسطه ندارد و مستقیماً بین تولید کننده و تأمین کننده انجام می شود
 • در واسطه بیش از بازار – : معامله از طریق بازرگانی انجام می شود که مذاکرات را مدیریت می کند
 • در بورسیه های دیجیتال .

دو محصول در بازار عمده فروشی برق چیست؟ ?

دو محصول در بازار عمده فروشی برق وجود دارد:

 1. محصولات Spot ؛
 2. محصولات برج.

محصولات نقطه ای

بسته به بازارها ، محصولات Spot می توانند باشند:

 • برای’مهلک روز مادون قرمز,یا محصولات نیمه برنده ، زمان یا بلوک های چند ساعته ، با تحویل در همان روز ؛
 • برای’مهلت روزانه, هر دو محصول با تحویل روز بعد. این محصولات هستند قیمت مرجع در فرانسه برای بازار برق.

قیمت مرجع بازار برق در فرانسه قیمت محصول است روز در بورس اوراق بهادار Epex. آنها توسط اپراتورهای تعیین شده و ثابت محاسبه می شوند هر روز بین ساعت 12:30 بعد از ظهر و 1:00 بعد از ظهر توسط یک مکانیسم مشترک حراج منعکس کننده تعادل تعادل در این مهلت. آن ها هستند روز قبل برای تحویل برنامه ریزی شده برای روز بعد مذاکره کرد.

این قیمت های کوتاه مدت از یک طرف ناپایدار هستند ، زیرا ذخیره برق در مقیاس بزرگ غیرممکن است (از یک پیشنهاد قوی در یک T فوری نمی توان برای تعادل تقاضای شدید در آینده استفاده کرد) و به عبارت دیگر ، D ” زیرا عواملی که در تعادل توهین ها تأثیر می گذارند بی شمار هستند و می توانند به شدت متفاوت باشند. این به ویژه در مورد شرایط آب و هوایی مورد نیاز است زیرا به عنوان مثال ، سرما تقاضا را افزایش می دهد ، یا وقایع مختلفی که در پارک برقی مانند خرابی نیروگاه ها رخ می دهد ، به عنوان مثال.

محصولات برج

تولید کنندگان ، معامله گران و تأمین کنندگان به طور بالقوه قراردادهای فروش/خرید را برای آینده نتیجه می گیرند. در قیمت در زمان نتیجه گیری قرارداد مذاکره می شود, اما زایمان می تواند در روزها ، هفته ها ، ماهها ، چهارم ها یا حتی در سالهای آینده انجام شود. به این گفته می شود قراردادها یا محصولات ترم.

قیمت محصولات طولانی مدت نسبت به قیمت محصولات Spot کمتر در معرض نوسانات است ، زیرا آنها به طور متوسط ​​از قیمت های اولیه برای مراجعه به آنها تعیین می شوند. قیمت های مذاکره شده به طور کلی به عنوان پایه ای برای تأمین کنندگان برق برای تعریف شرایط پیشنهادات خود هستند. در واقع ، تأمین کنندگان به طور کلی بخش عمده ای از تحویل های خود را با توجه به ظرفیت تولید خود ، بلکه با خرید محصولات ترم لازم نیز آماده می کنند.