آیا عینک ضد نور آبی واقعاً از چشمان خود محافظت می کند? | مجله بهداشت ، همه چیز در مورد لیوان عینک ضد نور آبی

چرا عینک ضد نور آبی را انتخاب کنید

Contents

این همان چیزی است که برخی توصیفات در انجمن های وب سایت ها توصیف می کنند. غیرممکن نیست ، اما اثبات نشده است: این فرضیه مورد آزمایش قرار می گیرد ، هنوز نشان داده نشده است. البته ، می توان با حل مشکل نیز حل شد اشکهای مصنوعی, مراقبت از تغییر موقعیت های نگاه ، و قرار دادن صفحه نمایش کمی در زیر به گونه ای که چشمان خود را گسترش ندهید. اما کمتر از یک جفت عینک زیبا است.

عینک ضد نور آبی مؤثر است ?

این عینک هایی که نور آبی صفحه ها را فیلتر می کنند در بینایی ها شیک هستند. تولید کنندگان در تلاشند تا ما را متقاعد کنند که عینک محافظ ساطع شده توسط صفحه های ما ، به ویژه آبی را خریداری کنند. آیا آنها مؤثر هستند ? آیا آنها واقعاً خستگی چشم را کاهش می دهند ? پاسخ از متخصصان ما.

ارسال شده توسط Jasmine Saunier | در 3 آوریل به روز شده است. 2023 توسط کارشناسان ماتیلد پوژول: روابط عمومی ژیل رنارد ، مدیر علمی انجمن چشم پزشکی فرانسه ؛ pr éric souied ، چشم پزشک.

آیا عینک ضد نور آبی مؤثر است؟

 • چرا لیوان با عینک ضد نور آبی می پوشید ?
 • چگونه بدانید که آیا به عینک ضد نور آبی نیاز دارید ?
 • این عینک های استراحت فقط بخشی از نور آبی را فیلتر می کنند
 • عینک ضد نور آبی ممکن است خستگی بینایی را کاهش دهد
 • نه ، عینک این رایانه ها از DMLA محافظت نمی کنند !

“صفحه ها چشم ما را خسته می کنند”, “آنها مضر هستند”… درست است که امروز ما به طور متوسط ​​پیش می رویم 5 تا 7 ساعت در روز در مقابل صفحه نمایش ما تلفن هوشمند ، رایانه ، رایانه لوحی یا تلویزیون. چه نگرانی هایی برای سلامت عمومی چشمان ما ایجاد می کند.

چرا لیوان با عینک ضد نور آبی می پوشید ?

چراغ آبی است بخشی از نور که توسط چشمان ما قابل مشاهده است, متشکل از چندین سطح آبی ، از آبی فیروزه ای تا آبی بنفش. این آخرین منطقه است که برای سلامتی ما خطرناک است.

اینها طول موج خاصی در بلوزهای بنفش است, از 415 تا 455 نانومتر. پر انرژی تر از دیگران, آنها با قدرت بیشتر به شبکیه برخورد کردند. ما نور آبی را در همه جا پیدا می کنیم ، از جمله در نور طبیعی و رایانه ها ، تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، تلویزیون یا حتی در لامپ های LED. اما صفحه های OLED متناسب بیشتر. در LED های روشنایی داخلی همچنین ، به همین دلیل متخصصان خرید توصیه می کنند “داغ سفید”.

عینک ضد نور آبی برای بخشی از طیف نور را فیلتر کنید. بنابراین آنها شبکیه را از این طول موج های قدرتمند محافظت می کنند.

چگونه بدانید که آیا به عینک ضد نور آبی نیاز دارید ?

اثرات چراغ آبی بنفش بر روی سلولهای شبکیه نشان داده شد: در سال 2013 ، مطالعه ای توسط موسسه ویژن نشان داد که چراغ آبی بنفش می تواند سلول ها را از شبکیه خوک از بین ببرد ، و باعث آسیب قابل مقایسه با دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (DMLA) شود. اما این مشاهدات در شرایط آزمایش ایجاد شده است که ارتباط چندانی با واقعیت ندارد.

“ما نمی دانیم که اثرات نور آبی تیره در شرایط واقعی چیست ، اما ممکن است کسی فکر کند که مطمئناً سمی است در کودکان از جمله قرنیه و کریستالی واضح تر اجازه می دهد تقریباً از همه رنگ آبی عبور کنیم “, پروفسور ژیل رنارد ، مدیر علمی انجمن چشم پزشکی فرانسه را توضیح می دهد. قرار گرفتن در معرض مکرر می تواند با گذشت زمان اثرات تجمعی داشته باشد و یک خطر طولانی مدت بالقوه ایجاد کند. بنابراین جوانترین آنها تنها کسانی هستند که واقعاً نگران هستند.

در بیانیه ای که اخیراً منتشر شده است ، آکادمی پزشکی نیز توصیه کرده است استفاده از عینک محافظ برای کودکان در صورت قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در معرض صفحه نمایش (منبع 1). او توصیه های دیگری را برای محدود کردن خسارت هایی که نور آبی می تواند ایجاد کند (او در میان دیگران ترشح ملاتونین ، هورمون خواب را به تأخیر می اندازد).

لامپ ها و صفحه های LED: چگونه می توان خود را از نور آبی محافظت کرد؟

این عینک های استراحت فقط بخشی از نور آبی را فیلتر می کنند

به طور روزانه ، ما صفحه نمایش درست است ، اما می تواند ما را در معرض طول موج های آبی بنفش قرار دهد ، اما نه همه. فقط جدیدترین فن آوری های LED طیف نوری را تشکیل می دهند که از نور آبی بیشتر از نور طبیعی تشکیل شده است و همه آنها معادل نیستند.

در صفحه نمایش LCD Profe می گوید: توسط دیودها مشکل کمی ایجاد می کند. از آنجا که نور از دال کریستال مایع عبور می کند و مستقیماً به کاربر منتقل نمی شود. برعکس ، در صفحه های OLED یا AMOLED, هر دیود روی سطح صفحه نمایش است ، هرچه بیشتر از نزدیک نگاه کنیم ، نور بیشتری دریافت می کنیم. سپس ترجیح داده می شود زمان قرار گرفتن در معرض را محدود کرده و آنها را تا حد ممکن از چشم دور نگه دارید.

عینک آنها از همان مواد شیشه های اصلاحی تشکیل شده است رزین, بیشتر اوقات. آنها سپس درمانی دریافت می کنند که بخشی از امواج آبی بنفش را منعکس می کند و از ورود آنها به چشم جلوگیری می کند.

قول بینایی ها این است30 ٪ تا 40 ٪ از کل نور آبی را متوقف کنید. به گفته PROFE, این مزیت بیش از حد ارزیابی می شود : “آنها تمام مشکلات موج مشکل ساز را فیلتر نمی کنند ، و آنها فقط می توانند تقریباً 20 ٪ از مواردی را که می خندند متوقف کنند: بسیار کافی نیست که بتوانیم چشم را ادعا کنیم”.

عینک ضد نور آبی ممکن است خستگی بینایی را کاهش دهد

این دومین استدلال پزشکی پیشرفته است که چشم پزشکان موافق نیستند: “کامپیوتر یک آشکار است”, پروفسور سوئد ، چشم پزشک را توضیح می دهد. “”سردرد یا درد دوربیتال در پایان روز به این معنی است که شما احتمالاً یک نقص بصری نامشخص. شما با تلاش عضلات چشم جبران می کنید ، که باعث خستگی بینایی می شود “. در این حالت ، تنها کاری که باید انجام دهید قرار ملاقات با چشم پزشک خود است.

به دلیل ساعات طولانی که در مقابل صفحه قرار دارد ، عینک را در برابر ناراحتی و سوزش قرار دهید

با این حال ، هنگامی که ساعت های طولانی را در مقابل رایانه می گذرانیم ، غلظت می تواند باعث شود سرعت چشمک زدن هوا را کند کند و در نتیجه باعث ایجاد شود خجالت و سوزش. در این زمینه خشکسالی چشمی, عینک ضد نور آبی می تواند کمی راحتی به ارمغان بیاورد.

این همان چیزی است که برخی توصیفات در انجمن های وب سایت ها توصیف می کنند. غیرممکن نیست ، اما اثبات نشده است: این فرضیه مورد آزمایش قرار می گیرد ، هنوز نشان داده نشده است. البته ، می توان با حل مشکل نیز حل شد اشکهای مصنوعی, مراقبت از تغییر موقعیت های نگاه ، و قرار دادن صفحه نمایش کمی در زیر به گونه ای که چشمان خود را گسترش ندهید. اما کمتر از یک جفت عینک زیبا است.

خستگی چشم: چگونه آن را ترک کنیم؟

نه ، عینک این رایانه ها از DMLA محافظت نمی کنند !

دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) یک است بیماری دژنراتیو شبکیه توسعه مزمن که بیش از 50 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. “این منطقه به منطقه ماکولا می رسد ، یعنی منطقه مرکزی شبکیه ، و در نتیجه از بین رفتن تدریجی چشم انداز مرکزی ، ریز و درشت جزئیات (ناراحتی برای خواندن نزدیک ، رانندگی …)”, آسایشگاههای مدنی لیون (HCL) را نشان دهید (منبع 2).

برخی از تبلیغات مبهم نشان می دهد که عینک ضد نور آبی می تواند ما را از DMLA حفظ کند ، که با ظاهر یک نقطه سیاه در وسط میدان مشخص می شود. به اندازه کافی برای ساختن Pré éric Souied ، متخصص DMLA: “این یک استدلال بازاریابی است ! هیچ شیشه ای نمی تواند در برابر این “بیماری” ژنتیکی 70 ٪ محافظت کند.

به جای خرید عینک ، بهتر است .. سیگار نکش. “این عامل اصلی تعدیل کننده AMD است که خطر را 4 تا 6 برابر افزایش می دهد”, او به یاد می آورد. عوامل خطر کاملاً مشخص DML در واقع سن و دخانیات است.

قیمت عینک های بازتاب آبی چقدر است ? آنها را از کجا بخریم ?

تا به امروز وجود دارد هیچ استانداردی برای طبقه بندی عینک ضد نور آبی وجود ندارد. بنابراین اثبات اثربخشی آنها دشوار است. شما می توانید آن را در داروخانه ها یا یک اپتیک یا آنلاین در سایت های تخصصی فروشگاه یا در فروشندگان عمومی دریافت کنید. شما نیازی نخواهید داشتنسخه که اگر عینک شما داشته باشد لنز های اصلاحی. عینک ضد اصلاح کننده ضد نور آبی ساده نیازی به نسخه ندارد. قیمت آنها نسبتاً در دسترس است: ما آنها را پیدا می کنیم از حدود بیست یورو.

چرا عینک ضد نور آبی را انتخاب کنید ?

ما بیشتر و بیشتر وقت خود را در مقابل صفحه ها می گذرانیم. در دفتر ، در خانه و حتی در حمل و نقل ، چشمان ما بر روی رایانه ، تلفن های هوشمند و تلویزیون پرچ شده است. با زور ، چشمان ما قربانی خستگی چشم است. گاهی اوقات اوضاع حتی می تواند بدتر شود. این وضعیت به دلیل نور آبی است که صفحه ها می دهند. در نتیجه ، چگونه می توانید تعهدات حرفه ای خود را برآورده کنید یا حتی از یک فیلم خوب لذت ببرید بدون اینکه به دید شما آسیب برساند ? بهترین پاسخ نامیده می شود فیلتر ضد نور آبی. این یکی از عینک های کلاسیک را نیز از طریق درمان به عنوان عینک تخصصی که بینایی را اصلاح نمی کند ، می پوشد. خصوصیات عینک ضد نور آبی چیست ? چرا و چگونه آنها را انتخاب کنیم ? در اینجا چند پاسخ وجود دارد.

نور آبی چیست ?

نور مرئی چشم انسان از یک پالت رنگ تشکیل شده است. هرکدام از آنها با طول موج کم و بیش ارتباط برقرار می کنند. به عبارت ساده ، هر چه طول موج کوتاه تر باشد ، جریان انرژی قابل توجهی ایجاد می کند. رنگ آبی (از بنفش آبی تا آبی فیروزه ای) در بین کوتاهترین امواج طیف نور طبقه بندی می شود ، در حدود 380 تا 500 نانومتر. نور آبی فقط مصنوعی نیست. در ابتدا ، خورشید به عنوان تأمین کننده اصلی معرفی می شد. با این حال ، تماس ما با نور در بیست سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است ، ضرب صفحه نمایش. در واقع ، رایانه ، تلفن هوشمند ، تلویزیون و رایانه لوحی نمایانگر بسیاری از بردارهای نور آبی است. این نوع نور برای سلامتی خطرناک تر است. در حالت طبیعی آن ، نور آبی به ویژه برای چشم انسان مضر نیست. در مقابل ، برخی از پالت ها برای سازمان ما مفید هستند. بنابراین ، آبی فیروزه ای به عنوان تنظیم کننده خواب عمل می کند. این رنگ ترشح ملاتونین – هورمون مسئول خواب – را در مغز ما مسدود می کند. به همین دلیل است که ما شب بیشتر تمایل به خوابیدن داریم. علاوه بر این ، نور آبی طبیعی به حفظ روحیه کمک می کند. این کمبود روشنایی است که در زمستان منجر به غم و اندوه محیط می شود.

چراغ آبی: تأثیرات بر سلامتی ما

از طرف دیگر ، نور آبی مصنوعی و به ویژه LED بسیار فشرده تر از آن است که توسط خورشید ایجاد می شود. صفحه نمایش ها برای ما یک هزار برابر شدیدتر از سطح پشتیبانی شده توسط شبکیه برای ما ارسال می کنند. آ قرارگیری طولانی در معرض بیماری می تواند باعث دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (DMLA) شود ، یعنی پیری زودرس شبکیه.

اثرات مضر نور آبی

 • آ خستگی چشم ؛
 • سردرد ؛
 • اختلالات غلظت ؛
 • از دست دادن حافظه.

یک چراغ مضر برای تنظیم خواب

گسترش زمان صرف شده در مقابل صفحه ها چرخه خواب را تغییر می دهد. علاوه بر این ، یک نمایشگاه شبانه و نزدیک با زمان خواب منجر به خوابیدن می شود. در واقع ، ترشح ملاتونین یک ساعت رخ می دهد ، حتی دو بعد از پایان تماس بین چشم و نور آبی. بنابراین خواب خواب صورت می گیرد ، در حالی که بدن به اندازه کافی ترشح می شود. گاهی اوقات نور مصنوعی حتی می تواند بیخوابی.

تأثیر نور آبی بر کودکان

سیستم چشم کودکان نسبت به نور صفحه حساس تر است. در صورت وجود مخاطبین طولانی مدت بسیار مکرر ، آنها به خطر می رسند تغییر شکل شبکیه و می تواند آسیب شناسی بینایی را ایجاد کند. علاوه بر این ، غلظت و حفظ ، دو ظرفیت در رشد کامل در دوران کودکی ، با قرار گرفتن در معرض نور آبی تضعیف می شوند.

عینک ضد نور آبی: راه حل برای محافظت از چشمان شما

طول موج خطرناک ترین طیف نور برای شبکیه ، آبی-نشانگر است. چراغ آبی فیروزه ای برای سلامتی ما ضروری است. بنابراین ایده آل برای فیلتر کردن مضر ترین قسمت طیف و اجازه دادن به آبی طبیعی است. برای این منظور عینک ضد نور آبی طراحی شده است.

فیلتر تمام نور آبی امکان پذیر است

البته می توان از چشم ها در برابر هر نوع نور آبی طبیعی ، به عنوان مصنوعی محافظت کرد. این شامل پوشیدن عینک بسیار رنگی است. با این وجود ، پوشیدن این عینک به طور دائم دشوار است: غیر عملی در مقابل صفحه نمایش ، بندر یکنواخت است با رانندگی ممنوع است. از طرف دیگر ، اگر عینک فقط بخشی از نور بنفش آبی (حدود 20 ٪) را فیلتر کند ، تمایز رنگ ها بهینه باقی مانده است.

عینک ضد نور آبی خود را انتخاب کنید: مدل های مختلف

سه نوع اصلی عینک ضد نور آبی وجود دارد:

 • عینک در میزان تصفیه کمتر از یا برابر با 20 ٪. این مدل های صفحه نمایش ساده برای افرادی که کمتر از 4 ساعت در روز در جلوی صفحه ها می گذرانند مناسب است
 • عینک ضد نور آبی چند عملکرد. این چراغ های آبی و همچنین اشعه UV را فیلتر می کنند. میزان تصفیه بالاتر از عینک صفحه نمایش ساده است. این عینک برای کاهش خستگی چشم برای استفاده چندگانه در نظر گرفته شده است. شرکت مخابراتی می تواند از آنها در محل کار ، با ماشین یا خواندن استفاده کند
 • شیشه های بازی تا 95 ٪ از نور آبی فیلتر می شوند. این زوج مخصوصاً برای گیمرهایی که ساعتهای زیادی جلوی صفحه ها می گذرانند مناسب است.

چگونه عینک ضد نور آبی خود را انتخاب کنیم ?

جفت عینک ضد نور ضد نور آبی برای حاملان که نیاز به تصحیح بصری دارند و همچنین کسانی که هیچ مشکلی در چشم ندارند در نظر گرفته شده است. حتی پوشنده های عدس می توانند از این نوع عینک استفاده کنند. این به لطفاضافه کردن یک فیلتر این عینک ها امروزه قادر به محافظت از چشم در برابر نور آبی مضر هستند. فناوری مورد استفاده برای فیلتر کردن آن به علائم بستگی دارد: برخی از آنها از افزودن مولکولهای ضد اشعه ماوراء بنفش استفاده می کنند ، برخی دیگر شامل درمان سطحی عینک هستند. سرانجام ، برخی از تولید کنندگان این دو راه حل را با هم ترکیب می کنند.

چندین معیار نوع عینک ضد نور آبی را که با حامل سازگار است ، تعیین می کند:

 • میانگین زمان صرف شده در مقابل یک صفحه در روز ؛
 • میزان تصفیه نور آبی ، با دانستن اینکه زیر 20 ٪ محافظت ناکارآمد است
 • شکل عینک ؛
 • طرح ؛
 • استحکام قاب ؛
 • قیمت.

راه های دیگر برای کاهش قرار گرفتن در معرض نور آبی

بندر عینک ضد نور ضد نور آبی بهترین راه برای محافظت از چشمان شما است. راه حل های دیگر می توانند از این وضوح پشتیبانی کنند. اول ، ما می توانیم سعی کنیم زمان صفحه نمایش خود را کاهش دهید متوسط ​​در روز. دانستن اینکه یک فرانسوی به طور متوسط ​​شش ساعت در روز در مقابل صفحه ها (رایانه ، تلفن و تلویزیون) می گذراند. در حالت ایده آل ، شما باید حداقل دو ساعت قبل از خواب ، زمان صفحه نمایش را در شب و شب کاهش دهید.

همچنین برای روشنایی را کاهش دهید صفحه نمایش. مراقب باشید ، روشنایی صفحه باید کم و بیش در همان سطح سطح نور بیرونی باشد. بنابراین ، بهتر است نور را پایین بیاورید و در شب یا با آفتاب کم به حالت تاریک بروید. سرانجام ، اگر به طور مرتب چند دقیقه در هر بیست دقیقه تا دو ساعت حداکثر استراحت کنیم ، اثرات نور آبی به خواب می رود.

ما این صفحات دیگر را توصیه می کنیم:

 • چرا یک درمان ضد بازتاب برای عینک عینک انتخاب کنید ?
 • درمان ضد خراش عینک چیست؟ ?
 • چگونه می توان سطح پالایش لیوان عینک خود را انتخاب کرد ?