گوردون ارل مور و قانون معروف او – Steemit ، وداع با گوردون مور: بنیانگذار اینتل و نویسنده معروف “قانون مور”

خداحافظی با گوردون مور: بنیانگذار اینتل و نویسنده معروف “قانون مور”

گوردون ارل مور
هنگامی که من در سال 1979 کار در دنیای کامپیوتر را شروع کردم ، تقریباً اولین قانونی بود که به من آموزش داده شد ! ما باید اعتراف کنیم که در آن زمان من را کاملاً بی تفاوت گذاشت و من اهمیت را درک نکردم.

گوردون ارل مور و استیم معروف او با قانون طرح ایجاد شده اند.

گوردون ارل مور
هنگامی که من در سال 1979 کار در دنیای کامپیوتر را شروع کردم ، تقریباً اولین قانونی بود که به من آموزش داده شد ! ما باید اعتراف کنیم که در آن زمان من را کاملاً بی تفاوت گذاشت و من اهمیت را درک نکردم.

در زمانی که به من گفته شد که طبق قانون مور ، “قدرت رایانه ها هر 18 ماه دو برابر می شد ، در حالی که هزینه ترانزیستورها ثابت مانده است“”.

و امروز, برای تعمیق موضوع هرگز دیر نیست, من می خواستم کمی بیشتر بدانم !

اما بیایید از ابتدا شروع کنیم.

گوردون ارل مور کیست ?

این آقا اکنون پیر شده است 90 سال از آنجا که وی در سال 1929 در سانفرانسیسکو به دنیا آمد.
CV آن از آنجا که است به خوبی تأمین می شود پزشک در شیمی و فیزیک و به طور خاص او را پیدا کرد (پس از عزیمت از نیمه هادی Fairchild که در آن مهندس بود) ، با 2 دوست (رابرت نویس و اندرو گروو) ، یک جعبه مشهور جهان: این کشور (اولین تولید کننده نیمه هادی جهان اگر ما مبتنی بر گردش مالی هستیم).

در سال 2006 ، ثروت شخصی وی که با اینتل به دست آمد در تخمین زده شد 3.7 میلیارد دلار, که آن را در 183 مکان مهمترین ثروت شخصی روی کره زمین قرار داد. یعنی اهمیت و قدرت آقا.

قانون مور

این حسابه 1965, آنچه برای اولین بار در مجله بیان می شود الکترونیک, قانون تجربی مور.
نقطه قوت این “قانون“این است که با کارآیی شگفت انگیز پیشرفت عظیم بخش IT از نظر قدرت محاسبات پیش بینی شده است.

مور ، یک آرامش بخش اما او چگونه انجام داد ?
همانطور که خواهید فهمید ، مرد مور بسیار باهوش است و علاوه بر این ، یک ناظر آگاه !
اما آنچه او مشاهده کرده بود ?

با تجزیه و تحلیل نیمه هادی های سطح ورودی از زمان ایجاد آنها در 1959, گوردون متوجه شده بود که پیچیدگی آنها هر 2 سال دو برابر می شود در حالی که هزینه آنها ثابت مانده است. با تمرکز بر پیشرفت منظم در زمینه تراشه های الکترونیکی ، او می تواند ادعا کند تعداد ترانزیستورها در هر مدار مجتمع با همان اندازه هر سال با قیمت های ثابت دو برابر می شود. لازم به ذکر است که در سال 1965 ، کارآمدترین مدار فقط حساب می شود. 64 ترانزیستور !

که در 1975, گوردون مور پیش بینی خود را با تصریح این امر مشاهده کرد تعداد ترانزیستورهای مورد استفاده در ریزپردازنده های سیلیکون هر 2 سال دو برابر می شود.
اینجاست قانون یا دقیق تر بودن: حدس زدن.

زیباترین مورد این است که این مشاهدات ، صرفاً تجربی ، با کمال تعجب ثابت شده است. به عنوان اثبات: بین سالهای 1971 و 2001 ، تراکم ترانزیستورها همه را دو برابر کرد . 1.96 سال. گوردون خیلی قوی.

واضح است که قدرت محاسبات رایانه ها به معنای واقعی کلمه منفجر شده اند !
یاد آوردن : در سال 1971 ، اولین ریزپردازنده اینتل ( C4004) موجود 2.300 ترانزیستور.
46 سال بعد (بنابراین در سال 2017 ، اگر در محاسبه ذهنی مهارت دارید ��) ، اینتل یک پردازنده حاوی منتشر کرد 1 میلیارد 700 میلیون ترانزیسترها !

خانم. و مطابق با پیش بینی های دوست ما مور که قانون او هنوز هم امروز در اکثر بخش های رایانه ای اعمال می شود. و به بیشترین سود مصرف کنندگان که ما هستیم.
به بیشترین سود زیرا هر 2 سال می توانید یک تراشه بدست آورید 2 برابر قدرتمندتر در همان قیمت یا همان قدرت که قدیمی اما به نصف قیمت.

بیشتر از مور

اما از آنجایی که 2016, به نظر می رسد که این الگوی باید تغییر کند تا راهی را برای آنچه متخصصان می نامند ایجاد کند بیشتر از مور. این سزاوار توضیحات است.

قانون مور از زمان منشأ آن خوب بوده است نیش برای صنعت به منظور دو برابر شدن به طور منظم قدرت تجهیزات فناوری اطلاعات. اگرچه پیشرفت ادامه دارد ، اما شروع به رسیدن به آن می شود محدودیت های بدنی و او آهسته احساس می شود.

کندی در قانون مور در حال انجام است !

رویکردی که به نظر می رسد دیگر این است که دیگر به دو برابر کردن قدرت کک ها به هر قیمتی ادامه ندهید بلکه تمرکز خود را بر نیازهای برنامه ها و یافتن راه حل های فنی برای برآورده کردن آنها انجام دهید. بنابراین این مسئله است که به روشی ظریف تر با استفاده از رایانه ها سازگار شود.

به نظر می رسد قانون مور به حد خود رسیده است اما این امر باعث توسعه علوم کامپیوتر خواهد شد. این قدرت محاسبه به سقف شیشه ای آنها نرسیده است و ورود رایانه های کوانتومی در چند سال می تواند نفس قابل توجهی و استثنایی را به دنیای رایانه ها بازگرداند.

5 лет назад В #steempress о iptrucs (68)

خداحافظی با گوردون مور: بنیانگذار اینتل و نویسنده معروف “قانون مور”

دنیای علوم کامپیوتر امروز پس از ناپدید شدن گوردون مور ، که در سن 94 سالگی درگذشت ، در عزاداری است. این مرد ، بنیانگذار اینتل و نویسنده معروف “قانون مور” ، نقش تعیین کننده ای در تکامل و توسعه صنعت نیمه هادی داشت.

شما احتمالاً این مرد را بدون دانستن آن می شناسید. گوردون ارل مور متولد 3 ژانویه سال 1929 ، قبل از اخذ دکترا در شیمی و فیزیک نیمه هادی ها در انستیتوی فناوری کالیفرنیا (CALTECH) ، شیمی و فیزیک را در دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی تحصیل کرد. در سال 1957 ، او Fairchild Semiconductor ، یک شرکت پیشگام در تولید ترانزیستورهای سیلیکون ، که بعداً به یک بازیگر اصلی در صنعت نیمه هادی تبدیل شد.

در سال 1968 ، شرکت گوردون مور کوفوند اینتل با رابرت نویز. همانطور که می دانید ، اینتل به سرعت به غول صنعت نیمه هادی و ریزپردازنده تبدیل می شود و نوآوری های بزرگی را که اساس دوران IT شخصی را به وجود آورده است ، به دنیا می آورد.

در سال 1965 بود که گوردون مور مشهور خود را ساخت ” قانون »». این قانون تجربی بیان می کند که تعداد ترانزیستورها در یک مدار یکپارچه تقریباً هر دو سال دو برابر است, منجر به افزایش نمایی در قدرت محاسبات و کاهش هزینه. اگرچه گوردون مور در ابتدا هر 12 ماه دو برابر پیش بینی می کرد ، اما قانون وی در سال 1975 تنظیم شد تا نرخ توسعه واقعی را در نظر بگیرد. قانون مور به سنگ بنای صنعت الکترونیکی تبدیل شده است ، و نوآوری ها و پیشرفت های تکنولوژیکی را برای ده ها سال هدایت می کند.

قانون مور یک قانون فیزیکی نیست

قانون مور یک قانون فیزیکی نیست: برخلاف قوانین فیزیک ، قانون مور یک مشاهده تجربی است که بر اساس روندهای گذشته. هیچ دلیل اساسی برای ادامه این قانون به طور نامحدود وجود ندارد.

در واقع ، قانون مور به دلیل محدودیت های جسمی (در سطح نانومتری) ، مادی و اقتصادی به تدریج به محدودیت های خود می رسد. این چالش ها امکان کشف پارادایم ها و نوآوری در زمینه هایی مانند محاسبات کوانتومی ، معماری های عصبی و هوش مصنوعی را فراهم می آورد. این فن آوری های نوظهور چشم اندازهای جدیدی را برای دفع مرزهای عملکرد و بهره وری انرژی ارائه می دهند ، و فراتر از ظرفیت های نیمه هادی های معمولی است.

ناپدید شدن گوردون مور پایان دوره ای را نشان می دهد و نشانگر از دست دادن یک پیشگام که از اولین روزهای صنعت نیمه هادی چشم انداز علوم کامپیوتر و الکترونیک را شکل داده است. او به عنوان بنیانگذار اینتل و نویسنده قانون معروف مور ، میراث غیرقابل تحمل را ترک کرد که همچنان بر نسل های آینده مهندسان و محققان تأثیر می گذارد.

می خواهید به جامعه ای از علاقه مندان بپیوندید ? Discord ما از شما استقبال می کند ، این یک مکان کمک و اشتیاق متقابل در مورد فناوری است.