WiFi 5 در مقابل WiFi 6: تفاوت چیست? | TP-Link France ، WiFi استاندارد: که بین WiFi 5 ، WiFi 6 یا WiFi 7 انتخاب می شود?

استانداردهای WiFi: که بین WiFi 5 ، WiFi 6 یا WiFi 7 انتخاب می کنند

برنامه ریزی شده برای امسال ، حداکثر سرعت حداقل 30 گیگابایت در ثانیه را نشان می دهد ، اما برای داشتن حداکثر ظرفیت استاندارد ، نه تنها تجهیزات سازگار بلکه یک روتر اختصاصی نیز لازم خواهد بود. “” تکامل تکنولوژیکی مداوم است و قبل از تلاش برای تجدید سیستماتیک زیرساخت ها به ریتم استانداردهای WiFi ، سوءاستفاده کامل از پتانسیل تجهیزات قبلاً مستقر نیز بسیار مناسب است “، Guillaume Suzenne را توصیه می کند.

WiFi 5 در مقابل WiFi 6: تفاوت چیست ?

صاحبان خانه و مشاغل که به دنبال تجهیزات شبکه هستند با طیف وسیعی از گزینه ها روبرو هستند. محصولات WiFi 5 و WiFi 6 دو گزینه بین آنها هستند که بیشتر مردم از آن دریغ می کنند.
نگاهی به تبلیغات محصول یا اخبار فن آوری می تواند بلافاصله به شما بگوید که WiFi 5 و WiFi 6 نسل های مختلف WiFi را شناسایی می کنند ، WiFi 6 با عملکرد بهتر اخیر است.
با این حال ، یک استاندارد اخیر همیشه به معنای آن نیست که مورد نیاز شما است. اگر قصد دارید آخرین نسل را بدست آورید ، ممکن است بخواهید از قبل کمی وقت بگذارید تا گزینه های خود را بررسی کنید.
برای انتخاب منطقی ، ابتدا باید تفاوتهای اصلی بین WiFi 5 و WiFi 6 را درک کنیم.

Wifi5 و WiFi6 چیست

WiFi 5 و WiFi 6 چیست ?
WiFi 5 (WiFi 802.11ac) و WiFi 6 (802.11ax) بخشی از خانواده WiFi Networks هستند. اتحاد WiFi نام را با برچسب زدن بر اساس نسل WiFi به جای استانداردهای آنها ساده کرده است.
WiFi 5 ، نسل 5 WiFi ، با صدور گواهینامه موج 1 در اواسط سال 2013 مستقر شد.
WiFi 6 ، نسل ششم WiFi ، در سال 2018 معرفی شد و در سال 2019 با OFDMA ، 1024-QAM ، MU-MIMO (هر دو در افزایش و نزولی) ، Target Wake Time و رنگ آمیزی BSS وارد بازار شد. WiFi 6 برای بهبود سرعت ، افزایش راندمان و کاهش احتقان در سناریوهای پهنای باند فشرده بر اساس WiFi 5 طراحی شده است.

تفاوت های آنها چیست ?
نسل جدید استانداردهای Wi-Fi با استانداردهای قبلی سازگار است. این نشان دهنده پرش قابل توجهی در فناوری مورد استفاده و ویژگی های موجود است. WiFi 6 ضمن ارائه مزایای بیشتر از تمام ویژگی های WiFi 5 پشتیبانی می کند.

هر نسل WiFi سرعت WiFi را افزایش می دهد. در مورد WiFi 6 نیز همین اتفاق می افتد ، اگرچه این هدف اصلی آن نیست. سرعت داده های اسمی به 9.6 گیگابیت در ثانیه منتقل می شود ، حدود 40 ٪ بیشتر از WiFi 5.

سرعت WiFi5 در مقابل WiFi6

عملکرد در شبکه های احتقان در نهایت ویژگی امضای WiFi 6 است. همچنین به عنوان “WiFi با راندمان بالا” شناخته می شود ، WiFi 6 بیشترین درخشش را در محیط های چگالی بالا دستگاه هایی مانند دفاتر شرکت ها ، مراکز خرید و آپارتمان های مسکونی متراکم می درخشد. در حالی که بهبود جریان داده های اسمی در مقایسه با WiFi 5 حدود 40 ٪ است ، بهبود کلی سرعت جریان در کل یک شبکه 300 ٪ است (از این رو راندمان بالا). این همچنین منجر به کاهش تأخیر 75 ٪ می شود. WiFi 6 همچنین هنگام اتصال به بسیاری از دستگاه ها به طور همزمان ، سرعت های پیشرفته ای را حفظ می کند ، حتی در مواردی که نسخه های قبلی WiFi سفر می کنند.

رویکرد wifi5 و wifi6

  • عمر باتری بهبود یافته

Target Wake Time (TWT) به دستگاه ها اجازه می دهد تا مذاکره کنند که چه موقع و چند بار از خواب بیدار می شوند تا داده ها را ارسال یا دریافت کنند. این ویژگی زمان نظارت بر دستگاه را افزایش می دهد و عمر باتری دستگاه های تلفن همراه و IoT را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

زمان بیداری هدف

پذیرش جهانی دستگاه های WiFi 5 و WiFi 6
WiFi 6 به طور گسترده در بازارهای WLAN در سراسر جهان پذیرفته شده است.
مطابق با ردیاب سه ماهه جهانی Wireless LAN IDC در سه ماهه سوم سال 2021:
در بازار تجارت WLAN ، نقاط دسترسی WiFi 6 (نقاط دسترسی) 62.2 ٪ از درآمد بخش نقاط دسترسی وابسته را نشان می دهد. آنها 50.7 ٪ از محموله های واحد را در این بخش در سه ماهه سوم 2021 نشان دادند. محصولات WiFi 5 تعادل گسترده فروش باقی مانده از نقاط دسترسی وابسته را تشکیل می دهند.
در بازار عمومی WLAN عمومی ، محصولات WiFi 6 همچنان به رشد خود ادامه دادند و به 27.9 ٪ از کل گردش مالی بخش مصرف کننده رسیدند ، در برابر 24.5 ٪ در سه ماهه دوم سال 2021. نقاط دسترسی WiFi 5 هنوز هم بیشتر درآمد (61.4 ٪) و محموله های واحد (63.6 ٪) را نشان می دهد.
بسیاری از محصولات ، از جمله تلفن های هوشمند ، تبلت ها ، رایانه های شخصی ، محصولات شبکه ای و برخی از دستگاه های سرگرمی خانگی بالا هم اکنون مجهز به WiFi 6 هستند. تعداد محصولات همچنان در حال رشد است. اکنون زمان آن رسیده است که یک روتر WiFi 6 را جستجو کنید تا از مشتریان جدید WiFi 6 خود بیشترین بهره را ببرید !

گروه تحریریه TP-Link

استانداردهای WiFi: که بین WiFi 5 ، WiFi 6 یا WiFi 7 انتخاب می کنند ?

WiFi: وفاداری بی سیم ، مترادف با چابکی و اتصال. انتخاب استانداردهای WiFi پیچیدگی واقعی است که اغلب دست کم گرفته می شود. Guillaume Suzenne ، مدیر محصول برای کارآفرینان Telecom Bouygues چشم انداز و مشاوره خود را به اشتراک می گذارد.

شبکه وای فای ، امروز چه چیزی ?

در حالی که استانداردهای 802.11a و 802.11b در سال 1999 با حداکثر جریان نظری 11 مگابایت در ثانیه ، استاندارد جدید ایجاد شد WiFi 6e آهنگ را به پهنای باند بیشتر از 11 گیگابایت در ثانیه باز می کند.

بیش از 20 سال ، استانداردهای وای فای جانشین یکدیگر ، کسب جوایز سود خود از نظر جریان ، تأخیر از امنیت. “” اما مسابقه سرعت تنها جنبه ای نیست که باید مورد توجه قرار گیرد “، تأکید می کند Guillaume Suzenne.

در واقع ، در حالی که شرکت ها و کارمندان آنها همیشه با هم ارتباط دارند ، که لوازم جانبی همیشه بیشمار هستند ، تراکم دستگاه ها به طور قابل توجهی بر عملکرد یک شبکه WiFi و در نهایت تجربه کاربران تأثیر می گذارد.

“” تعمیم دسترسی توسط فیبر نوری یا توسط موبایل با سرعت بسیار بالا ، کارمندان را به تأخیر کم و حداکثر اتصال عادت کرده است. آنها نمی فهمند که چرا این تجربه می تواند در محل شرکت نسبت به خانه آنها کمتر باشد »».

برای Guillaume Suzenne ، مشاهدات واضح است: ” تعداد آنتن های یکپارچه ، مسئله اتصال MIMO و انتخاب باند فرکانس باید عناصر اصلی بازتاب DSI باشد »»

استانداردهای WiFi: که بین WiFi 5 ، WiFi 6 یا WiFi 7 انتخاب می کنند ?

اگر WiFi 4 اکنون به اتفاق آرا منسوخ تلقی شود ، WiFi 5 امروز یک فناوری استاندارد است که در شرکت ها ایجاد شده و معمولاً گسترده است. “” امروز این یک پایگاه اساسی اتصال WiFi است »می گوید Guillaume Suzenne ، اما تحولات قابل توجه در حال حاضر ظاهر می شود.

روتر وای فای

چه تفاوتی بین WiFi 5 و 6 ?

تفاوت بین WiFi 5 (802.11ac) و WiFi 6 (802.11ax) برای شرکت هایی که به دنبال بهبود زیرساخت های شبکه خود و ارائه اتصال بی سیم با کیفیت بالا به مشتریان و کارمندان خود هستند از اهمیت اساسی برخوردار است. در اینجا تفاوتهای اصلی بین این دو وجود دارد:

جدید سرپرست : WiFi 6 یک جریان نظری بسیار بالاتر از WiFi 5 ارائه می دهد ، که امکان انتقال سریعتر داده ها و تجربه بهتر کاربر را فراهم می کند.

جدید اتصالات همزمان بیشتر : بر خلاف WiFi 5 ، WiFi 6 به گونه ای طراحی شده است که به طور موثر تعداد زیادی از دستگاه های متصل به طور همزمان را مدیریت کند ، که به ویژه برای شرکت هایی که دارای بسیاری از کاربران و دستگاه های متصل به شبکه خود هستند ، مفید است.

جدید امنیت بهبود یافته : WiFi 6 ویژگی های امنیتی پیشرفته ای را برای محافظت از داده های حساس از شرکت ها در برابر تهدیدهای احتمالی ارائه می دهد.

جدید سازگاری مجدد : اگرچه WiFi 6 جدیدتر فناوری است ، اما با دستگاه هایی که با WiFi 5 کار می کنند سازگار است ، اما شرکت ها برای بهره مندی از مزایای WiFi 6 نیازی به جایگزینی تمام دستگاه های موجود خود ندارند.

WiFi 6 یا WiFi 6E: چه تفاوت هایی بین این استانداردهای جدید WiFi ?

ارائه شده در آغاز سال 2021 ، WiFi 6 استاندارد WiFi پیش فرض است که توسط WiFi Alliance تأیید شده است. اگر وعده عملکرد اصلی با پهنای باند مرتبط باشد ، از نظر تئوری 40 ٪ بالاتر از استاندارد قبلی, WiFi 6 به باند فرکانس 2.4 گیگاهرتز بازگشت که دامنه بهتری را ارائه می دهد و بهتر از گروه 5 گیگاهرتز از موانع عبور کنید. Guillaume Suzenne که بیشتر برای استاندارد ششم WiFi می گوید: “اما به خودی خود ، این مسئله در حال حاضر مشکلی ایجاد می کند زیرا در مناطق شهری ، در مناطق با چگالی بالا ، باند 2.4 گیگاهرتز در حال حاضر اشباع شده است.”

“” این یک راه سوم را با ادغام باند فرکانس 6 گیگاهرتز که می تواند جریان بسیار بیش از 11 گیگابایت در ثانیه را ارائه دهد ، ضمن ارائه تأخیر پایین تر ، باز می شود »».

WiFi 6E همچنین برنامه های امنیتی را با تعمیم WPA 3 ارائه می دهد که “یک پیشرفت واقعی را تشکیل می دهد اما WPA 2 را به رتبه Colander منتقل نمی کند”.

رفتن از WiFi 5 به WiFi 6 یا 6th ، با این حال ، مزایایی دارد زیرا با پوشش گسترده تر ، WiFi ششم به شما امکان می دهد تا مش پایانه های پراکنده در محل های حرفه ای را شل کنید. “” پایانه های WiFi کمتری ، این باعث می شود پس انداز واقعی صرفه جویی شود اما به معنای تجدید پارک محیطی نیز هست “، Guillaume Suzenne را مشخص می کند.

WiFi 2023 Standard: ما در مورد WiFi 7 صحبت می کنیم

بنابراین شما باید اکنون پارک WiFi خود را تجدید کنید ?
خیلی مطمئن نیستم ! اگر استانداردهای WiFi پی در پی هنوز هم یکپارچهسازی با سیستمعامل سازگار باشند و به طور سیستماتیک موظف به تجدید همه پارک ها نباشند ، لوازم جانبی سازگار با استاندارد جدید WiFi 6 هنوز بسیار زیاد نیستند و در حال حاضر ، استاندارد WiFi 7 شروع به صحبت کردن می کند.

برنامه ریزی شده برای امسال ، حداکثر سرعت حداقل 30 گیگابایت در ثانیه را نشان می دهد ، اما برای داشتن حداکثر ظرفیت استاندارد ، نه تنها تجهیزات سازگار بلکه یک روتر اختصاصی نیز لازم خواهد بود. “” تکامل تکنولوژیکی مداوم است و قبل از تلاش برای تجدید سیستماتیک زیرساخت ها به ریتم استانداردهای WiFi ، سوءاستفاده کامل از پتانسیل تجهیزات قبلاً مستقر نیز بسیار مناسب است “، Guillaume Suzenne را توصیه می کند.

اتصال WiFi: نحوه بهینه سازی موجود ?

تجدید پارک WiFi یا بهینه سازی تجهیزات قبلاً مستقر: در همه موارد ، دستیابی به آن ضروری است موجودی کامل از وضعیت. “” همیشه با حسابرسی وای فای شروع می شود »». حسابرسی که از تنظیمات و ابعاد زیرساخت WiFi و همچنین استفاده از کارمندان استفاده می کند. می توان از دو طریق به دست آورد:

– اولین ، ساده ترین و سریعترین ، شامل تجزیه و تحلیل WiFi از نظر.

– دوم ، با درگیر کردن یک تکنسین که اقدامات دقیق رادیویی را انجام می دهد. “” کامل تر و قابل اطمینان تر ، این حسابرسی دوم غالباً امکان شناسایی راه های بهبود و تأمل در مهاجرت به یک استاندارد WiFi جدید را فراهم می کند تا مطمئن شود که روشنگری ترین گزینه ها را انجام می دهد “نتیجه گیری Guillaume Suzenne.

چه چیزی را بخاطر بسپار:

– WiFi 6 در مقایسه با WiFi 5 تفاوت های اساسی دارد ، از جمله سرعت بالاتر ، مدیریت مؤثر اتصالات همزمان و ویژگی های ایمنی پیشرفته.

– WiFi ششم جریانهای نظری بیشتر از 11 گیگابایت در ثانیه را ارائه می دهد و امکان مدیریت بهتر چگالی دستگاه های متصل به طور همزمان را فراهم می کند.

– رفتن از WiFi 5 به WiFi 6E اجازه می دهد تا با پایانه های کمتری WiFi پوشش وسیع تری داشته باشد ، اما این همچنین نیاز به تجدید پارک محیطی دارد.

– اگرچه WiFi 7 با حداکثر سرعت جریان حداقل 30 گیگابایت در ثانیه در حال توسعه است ، توصیه می شود پتانسیل تجهیزات قبلاً مستقر شده را قبل از تجدید زیرساخت ها به طور کامل کار کنید. حسابرسی WiFi برای ارزیابی نیازها و پیشرفت های احتمالی توصیه می شود.